Co vaše svatebčany nezajímá

« ZPĚT

Plánování svatby může být neskutečně stresová záležitost. Pro vás oba. Chcete se zavděčit všem svatebčanům, jste pod tlakem svateb vašich kamarádů a známých, sociálních sítí a do toho málokdo z nás má neomezený svatební rozpočet. Tak jsem si řekla, že by bylo fajn, napsat pár bodů sem. Nemusíte se jimi řídit. Jsou to naše poznatky ze stovek svateb, které jsme si prožili. Ale většina vám ušetří drahocenný čas i peníze.

CO VAŠE SVATEBČANY NEZAJÍMÁ:

  1. První vás možná trošku zaskočí – OZNÁMENÍ.  Mělo by vystihovat vás dva a váš vztah. Nemusí být v barvě vaší plánované hostiny, protože tam si ho nikdo brát nebude. Většina svatebčanů si ho přečte, zapíše datum a čas do diáře a vaše nádherné designové oznámení jde rovnou do koše. Bolí to, ale je to realita všedních dní. Někteří si ho nechají do svatby, ale pak většinou letí v lepším případě do recyklace. Proto pokud je váš rozpočet omezený, použijte program Canva a vyrobte si stylové oznámení na kvalitním papíře za pár korun.
  2. JMENOVKY A LÁTKOVÉ UBROUSKY – i když bych si je přála v nejlepší kvalitě na každé svatbě, kde dělám výzdobu, látkové ubrousky ušité na míru na vaši svatbu, mohou být hodně drahé a většině hostů je opravdu jedno, co leží vedle talíře. Spíš je zajímá, co bude na něm. Takže než ošidit svatební menu, na které budou všichni vzpomínat, raději vynechte drahé jmenovky a látkové ubrousky. Opět vám může pomoci Canva a troška kreativity, jména na oblázcích, dřívku, listu nebo na malém dárku pro každého svatebčana, který může sloužit zrovna jako jmenovka a ve 2 ráno bude každý vědět, čí je ta malá slivovička nebo vínko….
  3. To mě přivádí na č. 3 – DÁRKY PRO SVATEBČANY. Všichni je rádi dostávají. Ale nejsou vaší povinností – ani dárky, ani výslužky. Pokud už do nich půjdete, vsaďte na ty, které se dají vypít nebo sníst nebo použít v každodenním životě místo magnetek, tužek a různých předmětů na památku s vašimi iniciály. Opět často končí v koši. Ale domácí marmeláda nebo paštika vyráběná snoubenci potěší stejně jako lžička nebo krígl na památku, který budou doma používat často a vždy si na vás vzpomenou.
  4. DORT – není potřeba obrovský fondánový dort, kterého půlku vyhodíte – raději menší a k tomu malá selekce drobných dezertů. Všichni mají tendenci to s cukrovím přehánět. V horkých letních měsících si lidé dají raději koláček a zmrzlinu nebo studený koktejl. Takže než utrácet tisíce za bedny plné cukroví, které se bude rozpouštět na stolech nebo sladkém baru, klidně objednejte jen polovinu a za ušetřené peníze popřemýšlejte o barmanské show a koktejlech nebo jiné zábavě či dobrotách…
  5. VOLNÝ ZASEDACÍ POŘÁDEK – chcete uvolněnou a pohodovou svatbu? Tím, že necháte 80 lidí, ať si sednou, kam chtějí, jim pohodu nezaručíte. Naopak. Čtyřčlenná rodina může mít problém sedět společně u jednoho stolu, když je zaberou různé páry a malé skupinky. Jmenovkami nebo určením kolik a jací lidé sedí u kterého stolu jim život opravdu usnadníte.  Navíc vám to umožní předem vymýšlet a mixovat skupinky, které si budou mít co říct.
  6. TRADICE  – nemusíte dělat všechny, které dělali vaši přátelé – dělejte jen ty, které jsou vám příjemné. Nezapomeňte ale ani na vaše svatebčany, konkrétně svobodné ženy. Třeba nechtějí chytat ve dvou svatební kytici, zatímco se na ně všichni dívají. Zkuste se jich nevěsty zeptat předem, jestli po ní touží nebo naopak. Na svatbě by se měli cítit všichni co nejpříjemněji.
  7. VIDEO PROJEKCE  – nenuťte své svatebčany sedět půl hodiny u slide show vašich fotek z dětství. Buď udělejte videoprojekci na pár minut nebo ji nechte někde v místnosti jet bokem pořád dokola, aby se na ni mohli vaši přátelé přijít podívat, až budou sami chtít.A pokud ji pro vás připravili svědci, paráda. Jen ji dejte do programu ideálně v době rautu, kdy budou stejně všichni sedět a odpočívat, takže je video s pozdravy a přáním určitě potěší a pobaví.
  8. PRVNÍ TANEC – na ten se samozřejmě vaši svatebčané těší. Ale není potřeba vymýšlet složité choreografie a trápit se, pokud váš budoucí muž není skvělý tanečník nebo si rád ze sebe nedělá legraci. Než, abyste se na sebe zlobili, že se vám to nepovedlo, si spolu raději zatancujte klasický ploužák a ztraťte se v něm. Nechte nám pocítit, že se máte rádi. To naprosto stačí.

S láskou vaše koordinátorka Blanka

 

 

© Svatbysprozitkem.cz 2024